jtemplate.ru - free extensions for joomla

Nie pij za jego zdrowie

"Nie piję za jego zdrowie" - hasło reklamowe jednej z kampanii, promującej kilka lat temu abstynencję w czasie ciąży. Kampania dawno się skończyła, jednak jej przesłanie nadal jest aktualne. Niestety wiele matek nie zwróciło uwagi na wielkie bilbordy krzyczące na ulicach polskich miast.

Czytaj więcej...

Cień chłodu mamy

Miłość matki jest tak naturalna jak dzień i noc, jak słońce i księżyc. Czy to oznacza, że matki nie powinny się o nic martwić, tylko po prostu kierować się własną intuicją i będzie dobrze? Nie, tak prosto nie jest.

Czytaj więcej...

Dobry ojciec uchroni przed stresem

Chłopcy, którzy w dzieciństwie mieli dobre relacje z ojcem są w wieku dorosłym bardziej odporni na stres - wynika z badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Czytaj więcej...

Gdzie ci mężczyźni?!

 Gdyby mnie spytano, dlaczego tak źle się dzieje w świecie, odpowiedziałbym bez wahania: ludzie odeszli od Boga i świata Jego wartości. To oczywistość! Tak, ale to odejście od Boga ma swoje ludzkie korzenie, konkretne przyczyny. Tu wskazałbym na zachwianie się tradycyjnej rodziny i jej podstawowej funkcji: przekazywania życia w miłości i wychowania do miłości.

Czytaj więcej...

Pierwsze jest zawsze zaufanie ojca

Aby syn mógł przestać kłamać, musi spotkać się z zaufaniem ze strony ojca. Dziecko może mówić prawdę tylko w atmosferze zaufania. Pierwsze jest zawsze zaufanie ojca.

Czytaj więcej...

Jak się nie rozwieść?

Skoro nie ma idealnych ludzi, nie ma również idealnych małżeństw, a każda para przechodzi przez trudności i kryzysy. Tylko od nich zależy, jak będą sobie z nimi radzili.

Czytaj więcej...

Małżeńska gra

Małżeństwo to gra o życie. Trudno jest spotkać człowieka, który powiedziałby: "Mam pieniądze, pozycję społeczną, poświęciłem swoje małżeństwo i warto było". A jakże łatwo spotkać tych, którzy mówią: "Zarabiam, wybudowałem dom, mam super samochód. I po co mi to wszystko?".

Czytaj więcej...

Czcij ojca swego i matkę swoją. Czy zawsze?

Nie wszyscy mają szczęście mieć świętych rodziców, takich jak np. Louis i Zélie Martin - beatyfikowani rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Co z całą rzeszą tych, których rodzice nie mogą służyć za dobry przykład? Jak czcić rodzica, dla którego dziecko bywa obciążeniem albo zabawką? Jak dzieci mają się nauczyć miłości od nieświętych rodziców?

Czytaj więcej...

Kiedy ona mówi nie

Choć satysfakcjonujące współżycie seksualne jest jednym z ważniejszych budulców udanego małżeństwa, niestety nierzadko staje się kwestią, która bardziej dzieli, niż łączy.

Czytaj więcej...

List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Czytaj więcej...

Gwarantowany przepis na szczęśliwą rodzinę!

Gdy poproszono mnie o napisanie artykułu na temat: “Rodzina raj odzyskany" od razu pomyślałem, że lepiej do aktualnej sytuacji pasowałby tytuł: “Rodzina - raj do odzyskania".

Czytaj więcej...

Nieco inna opowieść wigilijna

Antonello, 24 lata, włoski wolontariusz, dokonał bardzo osobistego i wręcz zaskakującego wyboru. Zamieszkał w biednej, zdesperowanej rodzinie, która borykała się z dużymi problemami. Dał się "zaadoptować", aby pomóc im podźwignąć się z dna.

Czytaj więcej...

Ja wam mówię: czas to miłość!

Przyszłość świata idzie przez rodzinę - to niepodważalnie prawdziwe zdanie Jana Pawła II dziś trzeba, niestety, uzupełnić dopowiedzeniem: przez normalną rodzinę.

Czytaj więcej...

Historia niezwykłej miłości

Na spotkanie z panią Marią i panem Feliksem jechałam z przyjemnością, a zarazem z ogromną ciekawością. Niewiele wiedziałam o tych ludziach, jedynie to, że ona skończyła 89, a on 90 lat. Najistotniejsza była jednak inna informacja, która budziła zresztą mój szczery podziw.

Czytaj więcej...

Gdzie jest mój ojciec?

W okresie prenatalnym oraz w pierwszych dwóch, trzech latach życia dziecka, to matka zaprasza i dopuszcza ojca do budowania więzi z nim. Obojgu rodzicom konieczna jest świadomość, że dziecko potrzebuje ojca od pierwszych miesięcy swego życia.

Czytaj więcej...

Tato, przyznaj się do błędów

W miarę dorastania dzieci i ich odchodzenia z domu wielu ojców uświadamia sobie swoje wychowawcze błędy: oschłe i surowe traktowanie, nadmierne wymagania, małe zainteresowanie problemami dzieci, brak czasu, nadmierne ograniczanie wolności, oziębły stosunek do żony, matki dzieci. Oto typowe błędy, do jakich przyznają się nieraz ojcowie po latach.

Czytaj więcej...

Co trzeba wiedzieć o dorastaniu dzieci

Czas dorastania naszych dzieci, to bardzo trudny okres zarówno dla nich samych, jak też i dla rodziców a także bardzo często dla ich otoczenia.

Czytaj więcej...

Historie małżeńskie

Ludzie zawierają małżeństwa w nadziei, że ich to uszczęśliwi. To, co wyrasta pomiędzy nimi po roku, dwóch czy dziesięciu latach, bywa zaskakujące.
Nierzadko temperatura uczuć ochładza się i małżonkowie przypominają dwuosobową spółkę powołaną do realizacji życiowych zadań.

Czytaj więcej...

Dzieci potrzebują prawdy

Bardzo rozpowszechniony przesąd w naszej kulturze głosi, że dzieci nie są w stanie udźwignąć ciężaru prawdy, tej prawdy, która ich dotyczy, szczególnie jeśli dotyka jakichś ich ograniczeń. Prawda postrzegana jest jako potencjalne zagrożenie dla ich równowagi psychicznej, przeszkoda na drodze do szczęścia.

Czytaj więcej...

Litania małżonków

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże - zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami.
 

Czytaj więcej...