jtemplate.ru - free extensions for joomla

Trochę nowych statystyk

Według najnowszego sondażu aż połowa polskich matek dzieci w wieku 10-12 lat... płaci im za dobre zachowanie. Wiele z nich za często krzyczy na dzieci. Zarazem aż 87 proc. chwali je, gdy zrobią coś dobrze.

Dom Badawczy Maison zapytał tysiąc matek z całej Polski o to, w jaki sposób nagradzają i karzą swoje dzieci w wieku od 0 do 12 lat.

89 proc. matek uśmiecha się i przytula dziecko; 87 proc. chwali je, gdy dobrze coś zrobią. 80 proc. przebadanych dyscyplinuje dzieci słownie, gdy zrobią coś niewłaściwie.

Do kar cielesnych przyznaje się jedynie 1 proc. matek. 20 proc. z mam niekiedy decyduje się na klapsa.

Okazuje się jednak, że aż co trzecia matka nagradza swoje dziecko, pozwalając mu dłużej oglądać telewizję lub dłużej siedzieć przy komputerze. Im starsze dziecko, tym robią tak częściej. Co ciekawe, aż połowie matek zdarza się dawać dziecku pieniądze za dobre zachowanie. Dotyczy to jedynie matek 10-12 latków. Niektóre z nich płacą za dobre oceny w szkole, inne – za posprzątanie pokoju.

34 proc. matek karze dzieci odmawiając im słodyczy lub innych niezdrowych przekąsek. Zbliżony procent mam przyznaje, że podaje dziecku słodycze każdego dnia. 12 proc. często krzyczy na dzieci lub im grozi, że czegoś nie dostaną lub otrzymają jakiś zakaz.

 

źródło: fronda